Fue Saç Ekimi

Saç Ekimi nedir ? Nasıl yapılır ?
Saç ekimi yapılacak graftrlerin donör alandan çok ince punchlarla (0,6-0,7 mm çaplı) foliküler üniteler şeklinde tek tek alınarak saçsız bölgeye ekilmesidir. FUE tekniği son yıllarda uygulanan Dünyada ki en gelişmiş ve hasta için en konforlu tekniktir. Bu saç ekim yöntemi dikişsiz ve iz bırakmayan bir yöntemdir. İşlemin ağrısız olması nedeniyle saç ekimi rahat bir şekilde geçirilir.

Ekim işlemi sonrası hasta günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. FUE saç ekimi yönteminde, kişinin donör alanında yeterli greftr olmaması durumunda vücudun diğer bölgelerinden de (sakal) greft alınabilir. Ancak bu greftler genellikle sıklaştırma amaçlı kullanılır. FUE Saç Ekimi Yönteminde greftrlerin alımını iki ayrı yöntemle yapmak mümkündür. Hastanın tercihine göre Mikromotor ya da Manuel Panç ( Manual Punch ) kullanılır.

Manuel Panç yöntemi, mikromotor yöntemine göre çok daha fazla emek ve uğraş gerektirdiğinden maliyeti biraz yüksek bir yöntemdir. Saç ekiminde iyi bir sonuç için, ekilen greftr sayısının yüksek olması tek başına yeterli olmaz. Doğal bir görünüm de en az gretfr sayısının yüksek olması kadar etkilidir. Saç ekiminde doğal bir görünüme kavuşmak için ekilen greftrlerin ekim açısı ve yönüçok iyi planlanmalıdır.

Özellikle tepe, ön saç çizgisi ve şakak ekimlerinde kanallara yön vermekte çok yanlışlar yapılmaktadır. Ve yine özellikle tepe bölgesi kişiye göre değişir ve bu bölgede kendi içinde farklı yönleri olan saçlar vardır. Bu nedenle tepe bölgesinin kanalları kişinin orijinal saç yönüne göre, dairesel bir şekilde ve yatay açılmalıdır. Saç ekiminde greftrlerin ekileceği kanallar, Sacital ya da Lateral teknikle açılabilir. Lateral teknikle kanalları açmak ve içine kökleri yerleştirmek çok daha zahmetlidir.

Ancak çok daha doğal sonuçlar elde edilir. Bu şekilde saç ekimi yaptıran kişi daha mutlu olacaktır. Ne yazık ki, birçok yerde 18 yaşınızdaki kadar saçınız sık olacak denebilmektedir. Asla unutulmamalıdır; Dünyada hiç kimse 18 yaşındaki bir insanın saçının sıklığı kadar saç ekmez. Bunun en önemli nedeni ekibin becerisi değil bu kadar saç kökü elde etmek pek mümkün değildir. Yani donörden alınacak greft sınırsız değildir.

Ancak iyi bir saç ekimi için 1 santimetre kare alana 40 greft (ortalama 80 greft) ekim doğal bir görünüm için yeterli olacaktır. Daha fazla sık ekilmesi durumunda bazı kökler yeterli beslenemeyip büyüyemeyeceğinden, bir anlam ifade etmeyecektir.

Saç ekimi sonra süreç nasıl işler ?
Ekilen saçların bir kısmı ya da tamamı 1-2 ay içerisinde şok dökülme yaşar. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kimilerinde hiç dökülme olmazken başkalarında tamamı bile dökülebilir.

Genelde tamamının döküleceği beklenir ve bu normal bir süreçtir. Dökülen saçlar uyuma fazından sonra, yani ekimden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlar. Ve 8 ile 10 ay içerisinde forma girmiş olur. Tepe bölgesi biraz daha geç forma girdiğinden bu bölge için 10-12 ay zamana ihtiyaç vardır.