Traşsız Saç Ekimi

Özellikle son 5 yıldır doğal görünümlü saç ekimi konusunda sağlanan başarı hemen arkasından hastanın konforunu arttıracak çalışmalara hız verilmesine sebep olmuştur. Traşsız saç ekimi de bu çalışmalardan biridir. Saçlarını genellikle kısa kesilmiş şekilde kullanmaya alışık olan erkekler için problem olmayan bu durum, saç ekim operasyonlarının daha rahat yapılmasını sağlamaktadır. Normal operasyonlarda saçların tıraş edilmesinin temel sebebi, doktor ve saç ekim ekibinin saç köklerini daha rahat görebilmesi ve ekim alanındaki hareket kabiliyetinin daha rahat olmasıdır.

Saç ekimi operasyonu öncesinde yapılan saç tıraşının ardından operasyon anında da gerek görüldüğünde ekim yapılacak alanlar sıfır numara olacak şekilde kısaltılabilmektedir. Jiletle kesilen saçların bulundukları bölümlere kanallar açılarak greftlerin ekimi gerçekleştirilir.

Traşsız saç ekimi, avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Traşsız saç ekimi yaptırmanın en büyük dezavantajı süredir. Traşsız saç ekim operasyonları çok daha uzun sürmektedir. Traşsız saç ekiminde operasyon süresi %50 oranında artabilmektedir. (5 saat sürecek bir operasyon 8-10 saat sürebilir.) Hijyenik ortamın sağlanması daha zordur. Operasyon sonrası komplikasyon riski biraz daha yüksektir. Hastanın daha büyük özen göstermesi gerekebilir.

Traşsız saç ekimi maalesef herkese uygun değildir. Traşsız saç ekimi yapılabilmesi için bölgesel veya lokal saç dökülmesi olmak zorundadır. Komple saçları dökülmüş veya komple seyrelmiş olan saçlara traşsız saç ekimi yapmak mümkün değildir. Traşsız saç ekiminin başarı olabilmesi için genellikle ön değerlendirme yapılması ve saç ekim uzmanlarının karar vermesi gerekmektedir. Sonuçta saç ekimi yaptırmanın amacı olmayan saçlara kavuşmaktır ve traşsız saç ekimi yapılmasının uygunluğu öncelikle saç ekimi yaptıracak kişilerin talebi sonrasında ise saç ekim uzmanlarının onayına bağlıdır.

Genel olarak tıraşsız saç ekimi önerilen bir yöntem değildir. İşlem başarısını düşürdüğü gibi ,işlem süresini de çok uzatır.