Saç ekimi Türkiye’de uzun senelerden bu yana uygulanmaktadır. Bu durum daha çok vakanın görülmesi daha çok saç ekiminin yapılması anlamına gelmektedir. Bu sebeple Türkiye’de saç ekimi yapan ekipler oldukça tecrübelidir. Sağlık turizmi açısından oldukça gözde olan Türkiye’de saç ekim hastaları kaliteli hizmet almanın yanı sıra bu süreç içerisinde turistik ziyaretlerde gerçekleştirebilmektedir. Bunların yanı sıra saç ekimi fiyatlarının oldukça uygun olması ve ekilen greft sayısının yüksek olması Türkiye’yi saç ekimi operasyonlarında tercih edilen bir ülke haline getirmektedir.

Genetik veya çevresel nedenlerle saç dökülmesi yaşanan bölgelere estetik görünüm sağlamak amacıyla başka bir bölgeden saç foliküllerinin alınarak eksiklik yaşayan bölgeye nakledilmesi işlemine saç ekimi denilmektedir.

Kalıcı saç dökülmesi yaşayan saç dökülmesinin büyük çoğunluğu tamamlanmış donör bölgesinde yeteri kadar saç bulunan operasyon sırasında kişinin sağlığını riske atabilecek bir hastalığa sahip olmayan erkek ya da kadın herkese saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç ekimi operasyonları Sağlık Bakanlığı’nca onaylı hastaneler, cerrahi tıp merkezleri ya da sağlık merkezlerindeki tam teçhizatlı sterilizasyon şartları tam olarak sağlanmış operasyon odalarında yapılır.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiye öncelikle saç analizi yapılmakta ve çeşitli testlerle saç dökülmesinin kalıcı mı yoksa bir hastalık sebebiyle mi ortaya çıkmış geçici bir saç dökülmesine mi sahip olduğuna karar verilmektedir. Özellikle genetik kaynaklı saç dökülmeleri ve erkek tipi dökülmeler kalıcı saç dökülmeleri arasında girmektedir. Bir diğer konu da kişinin donör bölgesindeki saç miktarının saç ekimi operasyonu için yeteli olup olmadığının belirlenmesidir. Kişiden yapılan kan testleriyle herhangi bir ciddi hastalığa sahip olup olmadığı da kontrol edilir. Saç analizi ve muayene esnasına bunlara bakılarak kişinin saç ekimi için uygun olup olmadığına karar verilir.

Saç ekim merkezlerinin başarı oranı, doğallık konusundaki iddiası ya da doktorların yoğunluğu fiyatları etkileyebilmektedir. Ancak bunların yanı sıra bazı merkezlerin fiyatlarının çok daha yüksek olmasının sebebi hastalarına sunduğu lükse giren yan özelliklerdir. Merkezin yeri ve marka değeri gibi sebepler hastaya saç ekim ücretlerinin yanı sıra reklam değeri ve lüks sunumların bedelinin de ücrete yansıtılmasına sebep olmaktadır.

Saçların alındığı donör bölgeden saç kökleri alındığı için tekrardan saç teli uzamaz ancak FUE yöntemiyle saç kökleri tek tek ve ara ara toplandığı için ense bölgede iz kalmaz, saç köklerinin alındığı yerler belli olmaz.